Rodzaje łuszczycy

Łuszczyca krostkowa – przyczyny, objawy, domowe sposoby i leczenie

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry, w przebiegu której mamy do czynienia z przyspieszonym namnażaniem komórek naskórka. Nie jest ona zakaźna i ma tendencję do nawrotów. Jedną z jej odmian jest łuszczyca krostkowa. Czym charakteryzuje się tego typu dolegliwość?

Czym jest łuszczyca?

W przebiegu opisywanej dolegliwości, na skórze zaczynają pojawiać się łuszczące się wykwity oraz grudki, które nierzadko są lekko zaróżowione, czerwone albo brunatne, a ich brzegi – wyraziste. Krostki pokrywa charakterystyczna, szaro – srebra łuska. Suche płatki skóry łuszczą się i dochodzi do powstawania zmian naczyniowych. Jednym z rodzajów łuszczycy jest krostkowa, którą diagnozuje się głównie u osób dorosłych.

Przyczyny łuszczycy

Łuszczyca to dolegliwość, na rozwój której wpływ mają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Najczęściej pojawia się ona między 15 a 25 oraz 45 i 55 rokiem życia. Do czynników mogących mieć wpływ na powstawanie zmian łuszczycowych zalicza się między innymi niedoleczone infekcje, stres, nałóg nikotynowy, nadużywanie alkoholu, próchnicę zębów czy nagłe odstawienie przyjmowanych regularnie kortykosteroidów.

Objawy łuszczycy krostkowej

Jak rozpoznać łuszczycę krostkową? W jej przebiegu na skórze pojawiają się wypełnione ropą krostki o wielkości około 3 milimetrów. Pierwsze objawy łuszczycy krostkowej mogą się różnić w zależności od jej odmiany. Gdy do czynienia mamy z łuszczycą krostkową ogólna, na dużych powierzchniach ciała występują zaczerwienienia skórne, w okolicy których tworzą się małe krostki. Często zlewają się one, zajmując coraz większe obszary i tworząc pęcherze o cienkiej pokrywie. Możemy mieć także do czynienia z łuszczycą krostkową dłoni i stóp. Zmiany skórne pojawiają się wówczas zarówno na dłoniach czy podeszwach stóp, jak i na palcach. Są one lekko zaczerwienione, nabrzmiałe i wrażliwe na ból. Z tego rodzaju dolegliwością najczęściej borykają się kobiety między 50 a 60 rokiem życia. Kolejna z odmian łuszczycy to ciągłe krostkowe zapalenie skóry kończyn. W tym przypadku zmiany ograniczone są do jednego lub kilku paliczków i obejmują łożysko paznokcia.

Leczenie łuszczycy krostkowej

W leczeniu łuszczycy krostkowej, w pierwszej kolejności niezbędne jest wyeliminowanie czynników, które wywołują lub zaostrzają zmiany łuszczycowe. Do leczenia tej dolegliwości wykorzystuje się preparaty keratolityczne, dziegcie, cygnoline oraz glikokortykosteroidy miejscowe. Ostatnie z nich stosuje się wyłącznie na niewielkie ogniska. Nie należy ich stosować na rozległe zmiany skórne, jako że może dojść do wystąpienia ogólnych powikłań.

Leczenie łuszczycy krostkowej często opiera się również o stosowanie preparatów ogólnych takich, jak metotreksat, cyklosporyna czy retinoidy.

 

Źródła:

Również może Ci się spodobać...

Dodaj komentarz