Rodzaje łuszczycy

Łuszczyca odwrócona – przyczyny, objawy, leki oraz leczenie

Łuszczyca odwrócona (psoriasis inversa) jest jedną z odmian łuszczycy, która obejmuje głównie obszar pod piersiami, między pośladkami i w pachwinach (dlatego też nazywana jest ona niekiedy łuszczycą pachwin). Z czym związany jest jej rozwój i jak należy ją leczyć?

Przyczyny łuszczycy odwróconej

Łuszczyca odwrócona to choroba, która najczęściej występuje rodzinnie. Rozwija się na skutek zażywania sterydów, leków przeciwzapalnych, przeciwdepresyjnych, beta-blokerów lub preparatów wykorzystywanych w leczeniu malarii, a także permanentnego stresu oraz problemów z odpornością. Bardzo często borykają się z nią także osoby o niskim poziomie wapnia we krwi, mające próchnicę zębów lub nadużywające alkoholu i papierosów. Łuszczyca odwrócona pojawia się również na skutek negatywnego wpływu światła słonecznego i w przebiegu infekcji, zwłaszcza bakteryjnych.

Pierwsze objawy łuszczycy odwróconej

Charakterystycznym objawem łuszczycy odwróconej są jasno czerwone zmiany, które mają błyszczącą, gładką powierzchnię oraz dobrze odgraniczone brzegi. Zwykle pojawiają się one pod piersiami, między pośladkami, w okolicach genitaliów, na środkowej części ud, pachwinach oraz dołach pachwinowych, a także w pępku. Podczas poruszania się dochodzi do ich drażnienia, co może znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie. Podrażnienia wywoływać może również pot.

Leczenie łuszczycy odwróconej

Leczenie tej dolegliwości nie należy do najłatwiejszych, a to ze względu na dużą wrażliwość części ciała, których dotykają zmiany chorobowe. Co więcej, są one bardzo podatne na występowanie efektów ubocznych takich, jak chociażby rozstępy. Leczenie łuszczycy odwróconej opiera się między innymi o przyjmowanie analogi witaminy D, kremów z pimekrolimusem, maści z takrolimusem oraz kortkosteroidów. Stosowany jest tutaj również pigment Castellaniego, który przyczynia się do wysuszania zmian skórnych. Preparaty doustne zalecane są w przypadkach, gdy mamy do czynienia z łuszczycą oporną na inne metody leczenia.

Pozytywne efekty przynieść może także zmiana diety, a dokładniej wyeliminowanie z niej produktów wysokoprzetworzonych oraz ostrych przypraw. Zaleca się wprowadzenie produktów bogatych w witaminę B2 takich, jak świeże ryby, kapusta, groch, marchew, wiśnie czy tryskawki. Korzystny wpływ przynieść może również regularne spożywanie czosnku, owoców cytrusowych oraz winogron.

 

Źródła:

Również może Ci się spodobać...

Dodaj komentarz