Rodzaje łuszczycy

Łuszczyca skóry głowy – przyczyny, objawy, leczenie oraz domowe sposoby

Łuszczyca głowy to popularna dolegliwość, która dotyka osoby w każdym wieku. Pierwsze objawy łuszczycy skóry głowy to uporczywe swędzenie, a także złuszczające się tarczki, które na pierwszy rzut oka do złudzenia przypominają łupież. Kto jest narażony na występowanie tej dolegliwości i jak należy ją leczyć? Odpowiedź – poniżej.

Przyczyny łuszczycy skóry głowy

Łuszczyca zaliczana jest do grupy chorób autoimmunologicznych – schorzeń, w przebiegu których organizm zaczyna atakować własne tkanki, w tym przypadku skórę. To dolegliwość genetyczna, lecz wywoływać może ją także przewlekły stres, zmiany hormonalne, do jakich dochodzi wskutek ciężkich infekcji czy podczas ciąży oraz przyjmowane leki. Łuszczycę głowy wywołać mogą beta-blokery, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przyjmowane w przebiegu malarii oraz te, w składzie których znajdują się salicylany.

Objawy łuszczycy skóry głowy

Opisywana dolegliwość w większości przypadków rozwija się niezwykle szybko. Możemy mieć tutaj do czynienia wyłącznie ze zmianami grudkowy zlokalizowanymi na owłosionej skórze głowy albo równoczesnym ich rozwojem w innych rejonach ciała – na kolanach i łokciach, wyprostowanych częściach przedramion oraz goleni, okolicach lędźwiowo – krzyżowych oraz płytkach paznokciowych.

Na zdjęciach łuszczycy skóry głowy widoczne są liczne i drobne zmiany skórne, które z czasem przybierają postać coraz większych tarczek. Charakterystyczne dla tej dolegliwości jest również swędzenie oraz wypadanie włosów.

Czym leczyć łuszczycę na skórze głowy?

Leczenie łuszczycy skóry głowy opiera się o przyjmowanie preparatów miejscowych mających na celu usunięcie złuszczających się elementów naskórka. W celu pozbycia się łusek, na owłosioną skórę głowy nakłada się oliwkę z kwasem salicylowym, a następnie owija ciepłym ręcznikiem oraz folią i zostawia na noc. Preparat ten ma za zadanie nawilżyć naskórek na tyle, aby możliwe było pozbycie się martwych elementów bez tworzenia się ran w czasie odrywania się łusek.

Kolejny etap to przyjmowanie środków o działaniu przeciwzapalnym i hamującym zbyt szybkie tempo podziałów komórkowych w obrębie naskórka. Do tego typu leków na łuszczycę skóry głowy zalicza się dziegieć, kortykosteroidy, preparaty witaminy D oraz cygnolina. Ostatnia z nich stosowana jest często w tak zwanej terapii minutowej polegającej na aplikacji preparatu na kilka minut na zmienione chorobowo obszary w specjalnych sekwencjach na przemian z maściami natłuszczającymi. Jeżeli sposoby te nie okażą się wystarczające, zaleca się wprowadzenie preparatów dziegciowych w połączeniu z naświetlaniem promieniami UV oraz kortykosteroidy. Pomocna okazać może się również fototerapia i fotochemioterapia.

 

Źródła:

Również może Ci się spodobać...

Dodaj komentarz