Rodzaje łuszczycy

Łuszczyca stawowa – przyczyny, objawy, leczenie oraz domowe sposoby

Łuszczyca stawowa (inaczej łuszczycowe zapalenie skóry) to dolegliwość zaliczana do grupy zapaleń stawów z jednoczesnym zajęciem stawów kręgosłupa. Kto najczęściej na nią choruje, jakie są jej charakterystyczne objawy i jak należy ją leczyć?

Przyczyny łuszczycy stawowej

Mechanizm występowania łuszczycowego zapalenia skóry nie został do tego pory do końca poznany. Wiadomo jedynie, że jest to dolegliwość o podłożu immunologicznym, w przebiegu której dochodzi do tworzenia się w błonie maziowej stawów nacieków z makrofagów i limfocytów B, T oraz NK. Obecne tam limfocyty wytwarzaną cytokiny – substancje wpływające na wzrost, dzielenie się oraz pobudzanie komórek uczestniczących w odpowiedzi immunologicznej. Produkowane cytokiny są zbliżone do tych, które uwalniają się w zmianach skórnych w przebiegu łuszczycy i w maziówce stawów w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów. W maziówce lub płynie stawowym wykrywane są cytokiny takie, jak interleukina 2 czy interferon gamma. Zaawansowane zmiany kostne w przebiegu łuszczycy stawowej są powiązane ze zwiększoną ilością prekursorów komórek kościogubnych we krwi obwodowej. Główne czynniki zewnętrzne, które mogą wywołać proces immunologiczny w stawach w przebiegu opisywanej dolegliwości są urazy i zakażenia wirusowe oraz bakteryjne, w szczególności paciorkowcami.

Objawy łuszczycy stawowej

Łuszczycowe zapalenie stawów cechuje się zmiennym przebiegiem obejmującym okresy zaostrzeń oraz remisji. Pierwsze objawy łuszczycy stawowej występują na skórze i mają charakter wykwitów o formie grudkowej, uogólnionej lub krostkowej. Najczęściej zajmują one owłosioną skórę głowy, ręce oraz stopy. U większości chorych zaobserwować można także zmiany w obrębie paznokci. Do objawów łuszczycy stawowej zalicza się również ból, obrzęk i podwyższoną temperaturę w obrębie stawów obwodowych.

Leczenie łuszczycy stawowej

W znaczącej większości przypadków leczenie łuszczycy stawowej opiera się o stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Dodatkowo, sięgnąć można również po glikokortykosteroidy, które podaje się wykonują miejscowe wstrzyknięcia do poszczególnych stawów obwodowych. Niekiedy można je również aplikować do pochewek ścięgnistych, kaletki ścięgna piętowego oraz tkanek sąsiadujących w okolicy przyczepów ścięgien. Gdy metody te okażą się nieskuteczne, stosuje się leczenie z zastosowaniem preparatów modyfikujących przebieg choroby. Leczenie obwodowej postaci łuszczycy stawów opiera się w pierwszej kolejności o włączenie metotreksatu, a w przypadku jego nietolerancji – sulfasazalyny, cyklosporyny lub leflunomidu. U pacjentów z dużą aktywnością choroby, niezbędne staje się zastosowanie jednego z biologicznych leków z grupy inhibitorów TNF modyfikujących przebieg opisywanej dolegliwości.

Źródła:

Również może Ci się spodobać...

Dodaj komentarz