Rodzaje łuszczycy

Łuszczyca wysiękowa – przyczyny, objawy oraz leczenie domowe

Łuszczyca wysiękowa, nazywana niekiedy także odwróconą, to dolegliwość skórna, która występuje przeważnie w okolicach pach, pachwin, pępka, piersi czy narządów płciowych. Równie często możemy się spotkać z łuszczycą wysiękową w bruździe międzypośladkowej (możemy mówić wówczas o łuszczycy odbytu). Jakie są jej przyczyny i jak powinno się ją leczyć?

Na zdjęciach łuszczycy wysiękowej wyraźnie da się zaobserwować zmiany skórne o postaci ognisk rumieniowych koloru czerwonego o gładkiej, błyszczącej powierzchni. Podrażnienia (przeważnie wywoływane przez pot) są bolesne i swędzące. W przypadku innych rodzajów tej dolegliwości mamy natomiast do czynienia z charakterystycznymi zrogowaceniami oraz łuskami. Rozpoznanie najczęściej opiera się o analizę wyglądu skóry oraz obecnych tam patologii.

Przyczyny łuszczycy wysiękowej

Wpływ na rozwój opisywanej dolegliwości mają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Łuszczyca wysiękowa pojawić może się na skutek przyjmowania sterydów, leków przeciwzapalnych, przeciwdepresyjnych, niektórych antybiotyków i beta-blokerów oraz w wyniku permanentnego stresu. Nie bez znaczenia są tutaj także przebyte choroby bakteryjne dróg oddechowych, infekcje, niski poziom wapnia we krwi, próchnica zębów oraz przyjmowanie używek. Łuszczyca wysiękowa jest chorobą, która nawraca w szczególności wiosną oraz jesienią.

Leczenie łuszczycy wysiękowej

Leczenie tego rodzaju łuszczycy, w zależności od stopnia zaawansowania, może przyjmować postać miejscowa lub systemową. Jest to terapia trudna, a to ze względu na wrażliwość części ciała objętych zmianami chorobowymi. Najczęściej stosuje się tutaj pochodne witaminy D oraz maści i kremu z takrolimusem oraz pumekrolimusem. W cięższych przypadkach konieczne może okazać się leczenie systemowe z wykorzystaniem preparatów doustnych oraz zastrzyków. Dobre efekty przynosi także fototerapia oraz fotochemioterapia. Pozytywne skutki przynieść może również odpowiednia dieta, ziołolecznictwo z wykorzystaniem między innymi olejków z krwawnika, hydroterapia, a nawet medytacja.

 

Źródła:

  • portal.abczdrowie.pl/luszczyca
  • vitalab.pl/blog/2009/12/luszczyca-wysiekowa.html

Również może Ci się spodobać...

Dodaj komentarz