Rodzaje łuszczycy

Rodzaje łuszczycy – gdzie i w jaki sposób objawia się łuszczyca?

Łuszczyca to przewlekła choroba o podłożu immunologicznym, której objawy mają tendencję do nawrotów. Istnieje wiele typów łuszczyc, lecz charakterystyczne dla każdej z nich objawy są zbliżone i obejmują pojawianie się na skórze czerwonych plam, grudek oraz wykwitów.

Łuszczyca zwyczajna

Poza wspominanymi powyżej czerwonymi, wypukłymi, przypominającymi płatki plamami, charakterystyczny dla łuszczycy zwyczajnej jest również fakt, że zmieniona chorobowa skóra może być pokryta łuszczącą się srebrnobiałą powłoką. Plamy na skórze mogą wystąpić tutaj na każdym miejscu na ciele, lecz w większości przypadków są to łokcie, kolana, dół pleców oraz skóra głowy. Pojawić może się również swędzenie skóry, które w konsekwencji prowadzić może do grubienia i rogowacenia. Plamy różnią się od siebie rozmiarem i mogą występować zarówno samodzielnie, jak i łączyć się grupy. W łuszczycy zwykłej często pojawiają się zmiany w obrębie płytki paznokciowej (tak zwana łuszczyca paznokciowa) – zaczynają pojawiać się na niej nieestetyczne bruzy oraz fałdy, a paznokcie stają się łamliwe.

Łuszczyca krostkowa

Jej objawem charakterystycznym jest czerwona, opuchnięta skóra, którą pokrywają grudki wypełnione wydzieloną ropną. Pojawiają się one na dłoniach i podeszwach stóp, mogąc wywoływać dolegliwości bólowe. Z czasem ulegają wyschnięciu, pozostawiając brązowe kropki lub powodując łuszczenie się skóry. W przebiegu łuszczycy krostkowej niekiedy wypełnione ropą zmiany pokrywają całe ciało, a osoba chora boryka się z dreszczami, gorączką, uczuciem zmęczenia, osłabieniem mięśni i utratą apetytu.

Łuszczyca kropelkowata

W jej przebiegu, na skórze pojawiają się małe, czerwone plamy. Najczęściej są one zlokalizowane na tułowiu, ramionach, nogach, a także skórze głowy i twarzy oraz uszach. Mogą one zniknąć w przeciągu kilku tygodni lub miesięcy bez konieczności leczenia. Często pojawiają się one w miejscach, w których w przeszłości występowały objawy łuszczycy zwykłej. Zmiany nierzadko występują również po paciorkowcowym zapaleniu gardła.

Łuszczyca odwrócona

Kolejny z rodzajów łuszczycy to łuszczyca odwrócona. Charakteryzuje się ona pojawianiem się na skórze gładkich, czerwonych plam przypominających owrzodzenia. Są one zlokalizowane pod pachami oraz w okolicach krocza, narządów płciowych i pośladków, a u kobiet również pod piersiami. W miejscach występowania zmian skóra jest bolesna.

Łuszczyca erytrodermiczna

To najcięższa postać łuszczycy, która wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Jej objawy dotyczą nie tylko zmian skórnych, lecz obejmują również ogólną reakcję ze strony całego organizmu. W przebiegu tego typu łuszczycy zmiany przypominają poparzenia o jaskrawo czerwonej barwie. Osoba borykająca się z tą dolegliwością nie jest w stanie utrzymać prawidłowej temperatury ciała i boryka się naprzemiennie z uderzeniami zimna i gorąca.

Również może Ci się spodobać...

Dodaj komentarz